Agar ma bardzo dużo zastosowań, można go używać do:

  • Zagęszczania domowych deserów: puddingów, mas do ciast, domowych sorbetów, do kremów, kisieli budyni i galaretek wegańskich
  • Żelowania agarem lukrów do ciast, a także żelowanie w celu przeciwdziałania wysychaniu żywności 
  • Zagęszczania sosów oraz zup, tworzenia wytrawnych dań warzywnych z galaretą 
  • Jako kosmetyk: nabłyszcza i laminuje włosy

Dzięki temu, że agar-agar jest niezawodnym zamiennikiem żelatyny, możemy cieszyć się takimi przysmakami jak galaretki wegańskie oraz budynie roślinne. Spróbuj roślinnych deserów i przekonaj się, że odzwierzęce składniki wcale nie są niezbędne do ich przyrządzenia!

Historia agaru i najważniejsze informacje 

Początki jego użytkowania szacuje się na XVII wieczną Japonię, kiedy to doszło do odkrycia, iż algi ugotowane z wodą, które wystygły zmieniają swoją konsystencję na bardzo gęstą i kleistą. To zdarzenie zapoczątkowało eksperymenty związane z użyciem tej substancji w kuchni, dziś już jest tradycyjnie i powszechnie stosowanym składnikiem. W Europie pojawił się w XIX wieku, gdzie początkowo służył w laboratoriach, z czasem jego popularność wzrosła jako składnik spożywczy, używany właśnie w wegańskich żelkach, także z uwagi na walory zdrowotne: warto zaznaczyć, że zawarte są w nim witaminy i minerały, takie jak błonnik, witamina K, E oraz B6, kwasy omega 3, a także kwas foliowy.

Słodka rozkosz w wersji roślinnej — bezglutenowy budyń wegański

Kiedy przychodzi pora na deser, warto sięgnąć po kolejny produkt, który kiedyś dostępny był tylko dla osób spożywających nabiał i tolerujących laktozę. Pozbawiony mleka i innych produktów odzwierzęcych, wegański budyń z naszej oferty pozwoli cieszyć się słodką rozkoszą nawet osobom chorym na celiakie lub tym, którzy po prostu rezygnują ze spożycia glutenu. 

Wegańskie żelki, czyli agar-agar zamiast żelatyny

Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto używać agar-agar zamiast żelatyny? Dla wegan absolutnie kluczowym czynnikiem będzie źródło pozyskania obu substancji: agar jest produktem w pełni roślinnym, żelatyna natomiast odzwierzęcym. Agar nie potrzebuje tak niskich temperatur jak żelatyna, aby stężeć, zatem wywar możesz pozostawić poza lodówką w temperaturze pokojowej. Agar-agar jest składnikiem pozbawionym barwy oraz zapachu, dlatego też uniwersalnym w zastosowaniu. Bardzo ważną informację stanowi właściwość agaru: jest on odporny na wysokie temperatury, dlatego przetwory z jego dodatkiem możesz z powodzeniem poddawać procesom pasteryzacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl