Dieta: czego nie jedzą wegetarianie, a co jedzą weganie i nie tylko… 0
Dieta: czego nie jedzą wegetarianie, a co jedzą weganie i nie tylko…

Ludzie w swojej naturze dążą do klasyfikowania wszystkiego, gdyż ułatwia im to odnalezienie się we wszechświecie, stąd też nawet każda dieta ma swoją nazwę. Nawet jeśli podstawą czyjejś diety jest … niejedzenie pożywienia. Wcale. Czego nie jedzą wegetarianie? Jakie są najbardziej charakterystyczne diety? Wegetarianizm, weganizm, witarianizm, frutarianizm i nie tylko - o tym poniżej.

Dla naszych dziadków ktoś, kto nie jadł mięsa, był dziwakiem, biedakiem lub po prostu chwilowo zdrowie mu na to nie pozwalało. Dzisiaj taką dietę można zdefiniować na co najmniej kilka sposobów i pod różnymi pojęciami.

Ogólnie zwyczaje żywieniowe ludzi możemy podzielić na kilka typów. Wyróżniamy wszystkożerców, tzw. semiwegetarian, wegetarian i wegan… oraz niejedzących wcale. Przynajmniej tak, jak twierdzą oni sami.

Czasem, pod wpływem trudnej sytuacji materialnej czy choroby, ludzie decydują się na wykluczenie lub dodanie pewnych produktów do swojego jadłospisu. Bywa, że jest to spowodowane motywami religijnymi (buddyzm, hinduizm), a w jeszcze innych przypadkach motywacją jest aktywność fizyczna, moda czy środowisko, w którym się aktualnie znajdują.

Wszystkożercy

Najliczniejsza grupa to ludzie, którzy jedzą wszystko i kierują się (właściwie tylko) głównie smakiem, więc dla niektórych z nich nie ma znaczenia, w jaki sposób jedzenie powstaje (byleby oczywiście się nie otruć).

Niektórzy - bardziej świadomi - dbają o to, żeby odżywiać się zdrowiej, więc wyszukują produkty z niewielkich ekologicznych gospodarstw, bazarów. Nie spożywają ponadto napojów słodzonych, czy fast-foodów.

Czasami odpowiednio bilansują pożywienie, w celu uzyskania optymalnego składu. Istnieje szereg diet żonglujących produktami. W przypadku jednej spożywa się głównie tłuszcz zwierzęcy i mięso (białko), w innym przypadku owoce morza i oliwy z oliwek, a w niektórych skrajnych wraca się do korzeni człowieka prehistorycznego, zjadając orzechy, owoce i mięso.

Fleksitarianie (z ang. flexible – giętki)

Społeczność spożywająca ograniczoną ilość posiłków mięsnych. Czasem osoby te na co dzień są wegetarianami lub nawet weganami, ale na bankietach, przyjęciach, w podróży i u znajomych spożywają produkty mięsne.

Semiwegetarianie

Jest to trochę niewłaściwa nazwa dlatego, że nie można być półwegetarianinem. Człowiek niejedzący mięsa to jarosz lub wegetarianin. Poprzez dodawanie takich produktów, jak np. ryby czy drób, przestaje nim być i jest wszystkożercą. Podział jednak funkcjonuje i nawet ma swoje  kategorie.

Pollowegetarianie (pollo – z łac. kurczak)

Osoby, które świadomie wyłączają z diety mięso czerwone (wołowina, wieprzowina), a pozostawiają drób (czasami też ryby).

Pescowegetarianie, inna nazwa ichtiwegetarianie

Bycie pescowegetarianinem (z włoskiego pesco – ryba) to wyłączenie z diety mięsa czerwonego i drobiu, a pozostawienie tylko ryb, ponieważ warunki masowej hodowli wykluczają dla pescowegetarian zjadanie ssaków i ptaków.

Wegetarianie

Grupa osób wykluczająca ze swoich talerzy produkty mięsne (także ryby!). Wśród nich wyróżnia się kilka podgrup:

Laktoowowegetarianie

Najczęściej występująca i  rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu. Polega na rezygnacji z potraw mięsnych (w tym także ryb). Do jadłospisu dopuszczone są natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak: nabiał, jajka, miód.

Laktowegetarianie

Dosyć często spotykana odmiana, gdzie oprócz mięsa i ryb, wyłącza się także jajka. Laktowegetarianie dopuszczają spożywanie mleka i jego przetworów, takich jak sery, jogurty, czy masło.

Owowegetarianie

To już prawie weganie. To co robi różnicę, to fakt że owowegetarianie dopuszczają spożywanie produktów zwierzęcych jajek.

Weganie

Grupa osób, która świadomie rezygnuje ze spożywania wszelkich produktów odzwierzęcych. Poza usunięciem z jadłospisu mięsa odrzuca się również mleko, sery, jaja, a nawet miód, ponieważ w procesie wytwarzania stosuje się metody szkodliwe dla zwierząt.

Witarianie

Jeszcze bardziej ścisła dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie świeżych  owoców i warzyw. Niedopuszczalne są jakiekolwiek potrawy gotowane, ponieważ w żywności przetworzonej upatrują źródło problemów (choroby układu pokarmowego itp.). Witarianie zwracają baczną uwagę nawet na to, co piją, rezygnując z używek typu kawa, herbata, gotowych soków. Delektują się głównie źródlaną wodą.

Fruktarianie (Fruitarianie)

Oprócz oczywistej rezygnacji z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, fruktarianie nie spożywają żadnych owoców i warzyw, które musieliby zerwać. Ich pokarmem są owoce, które jako dojrzałe, lub z przyczyn niezależnych spadają z drzewa. Jedynie jedzenie małych ilości zielonych warzyw (liściaste: sałata, szpinak) uważają za dopuszczalne.

Liquidarianie

Dieta oparta na spożywaniu przez liquidarian posiłków na wzór witariański, lecz pod postacią soków. Stosujący tę dietę uważają, że układ trawienny zbyt mocno obciąża organizm, dlatego dostarczanie w takiej formie posiłków w zupełności wystarczy do sprawnego funkcjonowania.

Sprautarianie

Dosyć ekstremalna dieta oparta na spożywaniu głównie kiełków zbóż, roślin, nasion etc.

Na sam koniec coś spektakularnego. Dwie grupy, które żywią się w sposób zupełnie nieszablonowy. Ich droga dietetyczna jest wyjątkowa z powodów ideologicznych, a w przypadku bretarian przeczy wręcz oficjalnym podstawom nauki. Jak to działa? Nie wiadomo. Dla nas spożywanie posiłków to jednak radość ze wspólnego przebywania razem i rozkoszowanie się smakiem zdrowych produktów, których pozyskanie i przygotowanie nie wiąże się z cierpieniem innych istot.

A zatem ostatnie dwie grupy i ich dieta:

Bretarianie (Bretharianie)

Najdziwniejsza grupa, owiana tajemnicą to bretarianie, którzy podobno odżywiają się tylko energią kosmiczną, nie przyjmując żadnych płynów ani pokarmu. Przeprowadzano testy z całodobową obserwacją i bywały przypadki przeczące naszym wyobrażeniom o funkcjonowaniu człowieka.

Freeweganie

U freewegan dla których niezgoda na wszechobecny konsumpcyjny styl życia stała się powodem do tego, aby ograniczać własny udział w światowej ekonomii i postawić na hojność społeczeństwa i dzielenie się tym, co inni odrzucają lub im zwyczajnie zbywa.

Na świecie marnuje się więcej żywności, niż zjada i to jest bolesna informacja w kontekście głodu, który doskwiera w wielu biednych regionach. Freeganie poszukują żywności w różnych miejscach - nawet w koszach na śmieci. Najczęściej jednak korzystają z tego, że mogą poprosić sprzedawców ze sklepów i hipermarketów oraz pracowników restauracji o produkty, zanim zostaną one wyrzucone ze względu na restrykcyjne procedury dotyczące pożywienia.

Jeśli uważasz, że jakaś informacja wymaga sprostowania lub istnieją inne diety, które należałoby tu opisać, pozostaw nam, prosimy, informację w komentarzu pod tekstem.

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl