Czy weganie jedzą miód? Czy miód jest wegański? 0
Czy weganie jedzą miód? Czy miód jest wegański?

Czy weganie jedzą miód? Czy miód jest wegański? Jest to bardzo sporną kwestią w wegańskich środowiskach. Kiedy ktoś rezygnuje ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, pojawia się pytanie — czy dotyczy to także owadów? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, w jakich kategoriach podchodzimy do tematu. Nie zapominajmy, że weganizm to nie jest tylko sposób odżywiania się (jak to jest w przypadku wegetarianizmu), to przede wszystkim styl życia. Biorąc pod uwagę aspekty biologiczne, etyczne, a także problemy klimatyczne i ekonomiczne, postaramy się przybliżyć wam tę problematykę w jak największym stopniu.

Skąd się wziął spór o to czy weganie jedzą miód

Problem zaczyna pojawiać się kiedy mamy do czynienia nie ze zwierzętami, ale z owadami. Tutaj pojawia się duże pole do interpretacji, co jest główną przyczyną sporu. Jednak naukowo udowodnionym faktem jest to, że pszczoły czują — posiadają układ nerwowy i mózg, a badania wykazały, że odczuwają także emocje[1]. Robotnice pszczół miodnych zbierają nektar z kwiatów, który poprzez pszczele enzymy, w przewodzie pokarmowym jest przerabiany na glukozę i fruktozę, a następnie jest konserwowany za pomocą niewielkiej ilości kwasu mrówkowego. Tak wygląda proces powstawania miodu

 

czy weganie jedzą miód, kiedy pochodzi on od pszczół robotnic

Przygotowanie jednej łyżeczki miodu zajmuje około 12 robotnic przez całe życie[2]. Miód posiada jedną magiczną właściwość, która sprawia, że jest tak bardzo ceniony — nie psuje się. Naturalnie jest on wykorzystywany jako pokarm dla pszczół. Pomaga im przezimować i przetrwać czas, kiedy nie uraczymy kwiatów na dworze. Aby pszczoły nie były pozbawione pokarmu, podaje się im syrop cukrowy. Niestety nie są one przystosowane do takiego jedzenia, co sprawia, że często chorują i aby przetrwać, podaje się im duże ilości farmaceutyków, pozwalających zachować zdrowie czy przeżyć.

Dlaczego zaczęliśmy się zastanawiać czy miód jest wegański

Mogłoby się wydawać, że szacunek do życia jest to jedną z podstawowych, humanitarnych cech ludzkich, jednak okazuje się, że dopiero w ostatnich stuleciach zaczęto zastanawiać się nad tym czy zwierzęta czują oraz, czy powinny im przysługiwać jakieś prawa. Oczywiście wegańska ideologia towarzyszyła ludzkości od zawsze, w największym stopniu zjawisko występowało na terenach Indii. Kierowani etyką moralności, rezygnowali z mięsa także uczniowie Pitagorasa, którzy zgłębiali jego doktryny, dokonując wielu kluczowych odkryć w dziedzinach takich jak anatomia, matematyka, a nawet podstawy teorii muzyki. Jednak były to ruchy niszowe, często występujące w niewielkim stopniu jedynie w wyższych warstwach społecznych i opierały się najczęściej na wykluczeniu jedynie mięsa ze swojej diety. Miód wciąż był spożywany, a ponadto jako towar luksusowy — bardzo pożądany. Raczej mało osób zastanawiało się nad kwestią moralności tego wyrobu, przynajmniej do czasów, w których zaczęło formować się pojęcie weganizmu. Jednak w przeszłości ludzkość nie zanieczyszczała atmosfery w takim stopniu jak dzieje się to dzisiaj. Takie problemy jak masowe wymieranie pszczół nie miały miejsca, co w pewien sposób tłumaczy dystans do rozmyślania nad tym czy miód jest wegański.

czy miod jest weganski

 

Czy miód jest wegański w kontekście stylu życia?

Weganizm w kontekście etycznym, filozoficznym ściśle wiąże się z respektowaniem praw zwierząt i ogólnym szacunkiem do życia. Najczęściej jest określane przez twierdzenia, że zwierzęta zasługują na godne życie w naturalnym środowisku, a ludzie powinni je traktować co najmniej w taki sam sposób, w jaki by sami chcieli być traktowani przez inne istoty. Obecnie, kiedy popyt na produkty spożywcze jest niesamowicie duży, stosuje się wiele praktyk, które zwiększają produkcję bez względu na konsekwencje oraz aspekty moralne. Niestety, duże pasieki, najczęściej z krajów azjatyckich, gdzie istnieją mniej restrykcyjne przepisy, stosują bardzo wątpliwe etycznie praktyki;

  • Aby ułatwić początkującym pszczelarzom rozpoznanie królowej w pszczelim roju, często przycina się im skrzydła albo nawet jedno urywa. 
  • Matki z uciętymi skrzydłami można kupić przez internet, zazwyczaj wysyłane jako standardowa paczka, aby uniknąć dodatkowych opłat
  • Zimą, kiedy robotnice nie mają skąd pobierać nektaru do produkcji miodu, wybija się całe roje, ponieważ utrzymanie ula jest bardziej kosztowne

miod nie jest weganski, poniewaz przez niego wymieraja owady pylne

Przez to, że pszczelarstwo staje się coraz bardziej popularne, a popyt na miód rośnie proporcjonalnie do jego ceny, ilość pszczół miodnych staje się coraz większa. Populacja dzikich pszczół radykalnie się zmniejsza, a wciąż przeprowadza się selekcje genetyczne na hodowlanych gatunkach, aby jeszcze bardziej zwiększyć ich możliwości produkcyjne. Żyjące w warunkach dalekich od naturalnych, zdarza się, że pszczoły zbierają nektar z roślin poddanych modyfikacji genetycznej. Nie mamy pojęcia, jakie są długoterminowe skutki oddziaływania GMO na człowieka, ponieważ ludzkość nie miała możliwości ich zbadać. Tym bardziej nie możemy wiedzieć jaki wpływ może mieć na pszczoły oraz na miód. 

Dlaczego weganie nie jedzą miodu? 

Wybory żywieniowe jednostki mogą być niezauważalne w ogromie współczesnego świata. Jednak kiedy takich osób jest więcej, szanse zmian są coraz bardziej realne. Tylko dlaczego jest to szczególnie ważne? Ilość ziemi wymagana do hodowli zwierząt (w co wliczane są uprawy oraz ziemia pod pastwiska) Szacuje się od 75%[3] do 80%[4] lądów wykorzystywanej przez rolnictwo. To oznacza, że do produkcji pożywienia, które nie pochodzi od zwierząt, używa się jedynie od ¼ do ⅕ całkowitej powierzchni rolniczej. Utrata różnorodności biologicznej to zjawisko, które niestety nie dotyczy jedynie pszczół. Szacuje się, że około 80% wszystkich zagrożonych wyginięciem ptaków i ssaków lądowych traci swoje siedliska w wyniku ekspansji rolnictwa[5]. Badania na temat tego jak istotną rolę pełnią pszczoły w naszym ekosystemie dowiodły, że bez nich, ludzkość byłaby w stanie przeżyć co najwyżej 4 lata. Raporty ONZ donoszą, że rośliny zapylane przez owady na terenie Europy w 90% procentach istnieją dzięki pszczołom.

czy weganie jedza miod

Niech każdy z Was spróbuje teraz sam sobie odpowiedzieć na pytanie; czy miód jest wegański?  Miód jest niezwykłym surowcem także dla pszczół, ponieważ posiada wszystkie składniki pokarmowe niezbędne im do przeżycia. Szczególnie istotny jest podczas jesieni oraz zimy, kiedy nasze pracowite owady, nie mają innych naturalnych źródeł pożywienia. Czy weganie jedzą miód? Jest to produkt pochodzący od pszczół miodnych, który pozwala im przetrwać. Jego eksploatacja obecnie jest największa w historii i oprócz tego, że przybliża nas do katastrofy klimatycznej, to jeszcze często jest pozbawiona jakiejkolwiek etyki i empatii. Mam nadzieję, że odpowiedź na te pytania nasunie się sama.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl