Weganizm, a ekologia — czyli jak etyka może zmniejszyć ślad węglowy 0
Ekologia, a Weganizm, czyli jak zmniejszyć ślad węglowy

Kiedyś mięso było towarem luksusowym. Każdy jego kawałek miał o wiele większą wartość, ponieważ koszty hodowli były znacznie większe, a technologia rolnicza mniej rozwinięta. Ilość czasu oraz kosztów, potrzebnych do wytworzenia produktów mięsnych przekładała się na wysoką cenę. Sprawiało to, że większość ludności spożywała posiłki mięsne odświętnie. Największą nadzieją jest weganizm, a ekologia, która jest z nim nieodłącznie związana, może kiedyś uratować ludzkość.

Weganizm, a ekologia vs. ślad węglowy? Jeszcze jak, to najlepsze rozwiązanie!

Obecnie na ziemi żyje niemal dwa razy więcej zwierząt hodowlanych niż ludzi. Żyją krócej niż my Instytucje przemysłowe zajmujące się hodowlą, obróbką, produkcją i dystrybucją produktów pochodzenia zwierzęcego są w czołówce wytwarzania śladu węglowego. Utrzymywanie ogromnych hal przepełnionych tuczonymi zwierzętami wymaga dużych nakładów energii i jeszcze większego zapotrzebowanie na wodę.

Ślad węglowy - weganizm a ekologia czyli sposób na zanieczyszczenia środowiska

Weganizm — Ekologia i Etyka

Na terenach Indii nawet 2000 lat p.n.e. praktykowano dietę wegetariańską wiązało się to z przedhinduistycznymi praktykami religijnymi. Pierwszymi najbardziej znanymi wegetarianami byli uczniowie Pitagorasa, znanego filozofa i ojca wielu nauk. Pitagorejczycy odznaczali się taką czystością obyczajów i niechęcią do zabijania. Rezygnowali ze spożywania mięsnych pokarmów ze względów etycznych. Jest to jeden z najczęstszych powodów skłaniających ludzi do zmiany nawyków żywieniowych.

Ślad węglowy wytwarzany przez hodowle bydła przybliża nas do katastrofy klimatycznej

Weganizm, a ekologia? Jak najbardziej

Przez bardzo wysoki popyt na wszelkie produkty mięsne. Dlatego masowa produkcja dąży do zmaksymalizowania podaży kosztem jakości. Powszechnie dostępne przetwory mięsne dostępne supermarketach powstają z wyselekcjonowanych gatunków zwierząt hodowlanych obfitych w masę mięśniową, której rozrost wspomagany jest przeróżnymi antybiotykami i innymi chemikaliami. Spędzają całe swoje życie w ekstremalnie ciężkich i nienaturalnych warunkach. Liczba ludzi na świecie wciąż wzrasta, wraz z zapotrzebowaniem na wytwory mięsne. Ten wzrost niesie za sobą katastrofalne efekty uboczne — zwiększone wydalanie dwutlenku węgla do atmosfery ziemskiej oraz innych zanieczyszczeń atmosferycznych, które niebezpiecznie przybliżają nas do katastrofy klimatycznej.

Aby uzmysłowić sobie skalę problemu — warto pochylić się nad liczbami.

Ilość ssaków żyjących na ziemi

 

  • 4% dzikie zwierzęta
  • 60% zwierzęta hodowlane 
  • 36% ludzie

 

The biomass distribution on Earth (21 Maj 2018r.)

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na świecie produkuje się dziś taką ilość pokarmu roślinnego, że wystarczyłaby ona do wykarmienia 17 miliardów jednostek ludzkich! Tymczasem około 90 procent hodowli soi przeznaczana jest na paszę dla zwierząt hodowlanych. Soja jest bogatym źródłem wartości odżywczych, stanowi bardzo dobre źródło białka, które jest znane i cenione przez dietetyków i kulturystów.

Yinon M. Bar-On, Rob Phillips, and Ron Milo

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl