Wszystkie rodzaje wegetarianizmu — odmiany stylu życia oraz diety 0
Wszystkie rodzaje wegetarianizmu — odmiany stylu żywienia

Weganizm jest jednym z wielu rodzajów wegetarianizmu. Odmiany stylu żywienia opierającej się na wyłączeniu, bądź częściowym ograniczeniu produktów pochodzenia zwierzęcego. Zazwyczaj rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje diety; wegetariańska — polegająca na wykluczeniu mięsa z jadłospisu oraz wegańska — gdzie oprócz mięsa rezygnuje się ze wszystkich produktów pochodzących od zwierząt. 

Fleksitarianizm oraz semiwegetarianizm, czyli rodzaj półwegetariański

Zazwyczaj pierwsze podejście do zmiany stylu żywienia zaczyna się od fleksitarianizmu. Polega on na maksymalnym ograniczeniu spożycia mięsa na miarę naszych możliwości. Semiwegetarianizm teoretycznie nie jest odmianą wegetarianizmu, ponieważ dopuszcza spożycie produktów mięsnych. Jest to doskonała dieta dla wszystkich, których przekonuje wegańska ideologia, ale nie czują się gotowi na tak diametralne zmiany jadłospisu.

Pollowegetarianizm, czyli pierwszy krok

Dużo osób jest pollowegetarianami nie zdając sobie z tego sprawy. Ten rodzaj semi-wegetarianizmu dopuszcza jedzenie białego mięsa, czyli drobiu (kury, kurczaki, indyki, kaczki, gęsi, gołębie, a także króliki). Bardzo często na taki krok decydują się osoby, które obawiają się niejasnych i podejrzanych praktyk stosowanych w masowej hodowli kur. Jest to jeden z najłatwiejszych pierwszych kroków, do przejścia na dietę roślinną.

pusty talerz dla bretarian

Rybia odmiana wegetarianizmu Peskatarianizm / Pescowegetarianizm / Ichtiwegetarianizm

Peskatarianie są specyficzną odmianą wegetarianizmu, gdzie rezygnuje się ze spożycia mięsa, ale niemniej jednak wciąż w ich diecie pojawiają się ryby i owoce morza. Zarówno białe jak i czerwone mięso nie widnieje w ichniejszym jadłospisie. Ichtiwegetarian nie jest poprawną formą wegetarianizmu, ponieważ wciąż zezwala na jedzenie mięsa ryb, dlatego kategoryzuje się ich jako typ semi-wegetariański.

Laktoowowegetarianizm/owolaktarianizm — ostatnia baza przed wegetarianizmem

Określenie laktoowowegetarianizm może wydać się bardzo zagmatwane. Takie wrażenie jest spowodowane najprawdopodobniej 9 sylabowym terminem. Jednakże rozkładając ów wyraz na czynniki pierwsze, o wiele łatwiiej go zrozumieć. Lakto-owo-wegetarinizm odnosi się do nabiału (lacte łac.mleko), oraz jaj owo (ova łac. jaja).  Owolaktarianie dopuszczają w swojej diecie zarówno jaja jak i przetwory mleczne, lecz rezygnują z wszelkiego mięsa oraz pozostałych produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak smalec, miód, żelatyna, a także podpuszczka, która jest składnikiem serów podpuszczkowych.

Rodzaj wegetarianizmu z przyszłości — Insektowegetarianizm 

Insektowegetarianizm to najbardziej innowacyjny rodzaj diety, który wyklucza wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego prócz insektów, skorupiaków i robaków (czyli m.in. krewetki, homary i kraby). Ten niszowy rodzaj diety jest wciąż popularyzowany jako alternatywa dla mięsożerców, która najmniej zagraża środowisku. Białko z insektów oraz owadów może zrewolucjonizować przemysł żywieniowy, a naukowcy pokładają duże nadzieje w diecie insektowegetariańskiej.

Talerz z oliwka

Najbardziej klasyczna dieta — Wegetarianizm

Jest to najpopularniejsza najbardziej klasyczna, spośród wymienionych, pełna forma wegetariańskiej diety.  W przeciwieństwie do powyższych przykładów opiera się na całkowitym wykluczeniu mięsa z jadłospisu, niezależnie od pochodzenia. Słownikowo wegetarianin jest synonimem słowa jarosz, jednak częściej używa się tego określenia w stosunku do pescowegetarian.

Weganizm - 100% Roślinna odmiana wegetarianizmu

Nasza ulubiona odmiana wegetarianizmu. Polega ona na całkowitym wykluczeniu z jadłospisu każdego rodzaju mięsa wraz ze wszystkimi możliwymi produktami pochodzenia zwierzęcego. Co jedzą weganie? Na przykład cały asortyment dostępny w sklepie Weganski.com :)

Surowy rodzaj wegetarianizmu — Witarianizm

Ten rodzaj diety wegetariańskiej jest ściśle związany ze sposobem przyrządzania potraw. Główną zasadą jest to, że żywności nie poddaje się obróbce cieplnej. Za maksymalną dopuszczalną temperaturę uznaje się 38-40 °C (102 - 104 °F). Witarianie uważają, że wysoka temperatura, ścinając białko, uśmierca żywność. Rozróżnia się dwa rodzaje witarianizmu:

  • Witarianizm Wegański
  • Witarianizm Wegetariański

W nielicznych przypadkach zdarzają się witarianie, którzy spożywają surowe mięso w formie tatara bądź sushi

Owocowa odmiana wegetarianizmu — Frutarianizm

Można pójść jeszcze krok dalej. Frutarianie nie dość, że rezygnują ze wszystkich pokarmów pochodzących od zwierząt, to korzystają tylko i wyłącznie z darów matki natury — owoców. Ta dieta często jest praktykowana przez określony okres czasu, ponieważ przynosi organizmowi wiele korzyści prozdrowotnych, oczyszczając organizm z toksyn i uzupełniając wartości odżywcze.

Liquidarianizm — Weganizm w płynie

Stricte wegański rodzaj diety oparty na płynach. Zakłada, że wszystkie pokarmy, które będziemy dostarczać do organizmu, będą przygotowywane w formie płynnej. Najczęściej w jadłospisie królują soki oraz smoothie. Bardziej treściwe posiłki spożywa się w formie zupy. Całkowicie eliminuje się pieczywo, mięso, nabiał i inne produkty odzwierzęce

Weganizm dla zaawansowanych — Sprautarianizm

Sprautarianizm jest niezwykle restrykcyjną odmianą weganizmu, ponieważ eliminuje znaczną większość znanych nam produktów. Oprócz zwierząt i pochodzących od produktów rezygnują oni z większości roślin. Co w takim przypadku jest dopuszczone na sprautariański talerz? Jedynie kiełkujące pestki oraz nasiona warzyw, zbóż i owoców.

Kiełki w słoiku rodzaj wegeranizmu krytyczny

Freeganizm wegetariańska odmiana stylu życia

Mimo że brzmi jak kolejna formia diety, do końca nią nie jest. Freeganizm to w większym stopniu styl życia niż odmiana wegetarianizmu. Ważniejsze w nim od tego co jest zjadane,  jest to, w jaki sposób zostało pozyskane. Pierwszy człon pochodzi od angielskiego słowa free, co oznacza darmowy. Freeganie nie płacą za posiłki. Pozyskują żywność z odzysku (zaplecza sklepów, śmietniki itd.). Duże korporacje marnują olbrzymią ilość żywności, która wciąż nadaje się do zjedzenia, freeganie w ramach buntu przeciwko konsumpcjonizmowi, starają się tę ilość ograniczyć.

A jakby nie jeść nic? - Bretarianizm

Bretarianizm zasadniczo nie jest ani dietą, ani stylem życia, jest to stan, którym bez jedzenia  możemy żyć i być zdrowym. Jest niezwykle kontrowersyjny i przez wielu poddawany pod wątpliwość. Trudno się nie dziwić, ponieważ bretarianie rezygnują ze wszystkich możliwych pokarmów. Znaczna ich część nawet nie pije wody. Pozyskują oni siły witalne z takich źródeł jak światło lub enigmatyczna energia. Niektórzy twierdzą, że pochodzi ona z kosmosu, inni uważają, że otacza nas wszystkich dookoła, lecz nie potrafimy jej używać. Środowiska naukowe nie są w stanie wytłumaczyć tego zjawiska, ponieważ jest sprzeczne z obecnym poziomem wiedzy na temat fizjologi człowieka oraz dietetyki. 

Pamiętajcie, że każda dieta musi być odpowiednio dopasowana dla każdej osoby. Wszyscy mamy różne organizmy i to, co jest dobre dla jednych, nie zawsze będzie dobre dla drugich. Wprowadzając zmiany w sposobie odżywiania, musimy zawsze pamiętać o tym, aby spożywać pełnowartościowe posiłki, które dostarczą nam potrzebne witaminy oraz wartości odżywcze. Jeżeli poczujesz negatywne zmiany w organizmie podczas przechodzenia na różne rodzaje wegetarianizmu, odmieniając styl życia, rezygnując z niektórych potraw — skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Zanim przejdziemy na którąś z najbardziej restrykcyjnych odmiany weganizmu, takich jak liquidarianizm, sprautarianizm, frutarianizm, warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą. 
 

 Fleksitarianizm  

 Pollowegetarianizm  

 Peskatarianizm  

 Laktoowowegetarianizm  

 Insektowegetarianizm  

 Wegetarianizm  

 Weganizm  

 Frutarianizm  

Sprautarianizm  

Mięso białe (drób)

TAK

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

Mięso czerwone (bydło)

TAK

TAK

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

Ryby

TAK

NIE

TAK

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

Mleko

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

NIE

NIE

Ser

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

NIE

NIE

Jaja

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

NIE

NIE

Insekty i skorupiaki

TAK

NIE

TAK

NIE

TAK

NIE

NIE

NIE

NIE

Owoce

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

Warzywa

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

NIE

Kiełki

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

TAK

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl